Özberkman: Kriz bittikten sonra da ihtiyaçlı kesimlere yardım yapacağız

Özberkman: Kriz bittikten sonra da ihtiyaçlı kesimlere yardım yapacağız
  • Basın Açıklaması
  • 05/03/2021
Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği (TUTDER) Başkanı Bertan Özberkman, TUTDER’in “Bir Yanından Biz Tuttuk Bir Yanından Siz Tutun” sloganıyla yardım topladığını ve “Sivil Toplum ve Dayanışma Platformu”nu kurduğunu belirterek, piyasada rekabet içinde olan tedarikçilerin yardım kampanyalarında büyük dayanışma sergilediğini vurguladı.

İhtiyaçlı ailelere bir kez yardım yapıp bırakmayacaklarını, yardımların sürekliliği olacağını belirten Özberkman, hatta ekonomik kriz bittikten sonra da ihtiyaçlı olan kesimlere yardım yapılacağını kaydetti. Özberkman, ihtiyaçlı bireyler ve ailelerin yanında durarak halkın geleneğinde olan toplumsal dayanışma ruhunu güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Pandemi döneminde kapanmayan sektörler arasında yer aldıklarını belirten Özberkman, “Kapanmadık şanslıyız ancak oteller ve restoranlar kapalı. Üniversite öğrencileri yok. Satışlar eskisi gibi değil, buna rağmen işimizi döndürüyoruz, bu nedenle darda olanlara da yardımlar yapıyoruz” dedi.

Bertan Özberkman Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“Rekabetten halk yararlanır”

Bertan Özberkman, siyasilerin sektörle ilgili olumsuz açıklamaları ve kararlarından dolayı TUTDER’in 22 tedarikçi firmanın bir araya gelmesiyle geçen yıl kurulduğunu söyledi. Bertan Özberkman, tedarikçi firmaların artmasıyla rekabetin arttığına bunun faydasını da halkın gördüğüne dikkat çekti. Özberkman, tedarikçilerin tüketici memnuniyeti üzerinden faaliyet gösterdiğini vurguladı.

“Market ve tedarikçi enflasyonu var”

Marketlerin indirimleriyle ilgili soruyu cevaplandıran Bertan Özberkman, market ve tedarikçilerin kendine göre pazar payını artırmak için satış strateji belirlediğine işaret etti.

Özberkman, “Market ve tedarikçi enflasyonundan dolayı farklı indirimler uygulanmaktadır. Bazen genel kampanyalar olur bazen ise marketler kendileri kampanya yapar. Bazı marketler, uyguladığı kampanya çerçevesinde indirim yaparken bazen kârından düşer, bazen maliyetine verir ya da zararına iş yapar” ifadelerini kullandı.

“Marketteki rafları tedarikçiler diziyor”

Özberkman, tedarikçi firmaların işleyişi ile ilgili de bilgi vererek, “Perakende sektöründe firmalar tecrübelidir ve ödemelerde tedbirli davranır. Bizim firmamız, ortalama 45-60 gün arası çek kabul eder. Marketlerin çektiği mala ve tedarikçiye yapacağı ödemesine göre fiyat belirlenir. Tedarikçi firmalar arasındaki rekabetten dolayı tedarikçiler marketlerde raf dizen kişileri çalıştırır. Raflara dizilirken fiyat ve tarihleri kontrol edilir” dedi.

“Ürünler, müşteriye her metrekare değerlidir”

Marketlerdeki raf düzenlemesiyle ilgili değerlendirme de yapan Özberkman, “Ürünler, müşteriye her metrekare değerlidir diyerek en yakın ve uygun bulacakları yerlere yerleştiriliyor. Alışveriş listesinde yazılmayan ancak ödemeye gidildiğinde hatırlanan ürünler var. Örneğin çikolata ve dondurma gibi ürünleri ödeme yapılan kasanın yanına koyarız. Pahalı ürünler de para kasalarının yanına konuyor. Çalınabilecek ürünlerle ilgili olarak da marketler yüzde bir bütçe ayırıyor” ifadelerini kullandı.

“Sosyal yardım ve dayanışma platformunu kurduk”

Bir yıldan beridir yaşanan ekonomik kriz ve ikinci kapanmanın ardından “Sivil Toplum ve Dayanışma Platformu”nu kurduklarını anlatan Özberkman, ekonomik kriz bittikten sonra da ihtiyaçlı olan kesimlere yardım yapılacağını aktardı.

Yardımları, “Bir Yanından Biz Tuttuk Bir Yanından Siz Tutun” sloganıyla topladıklarını anlatan Özberkman, ileride yapılacak yeni projelere de temel oluşturmasını istediklerini kaydetti.

Özberkman, ihtiyaçlı bireyler ve ailelerin yanında durarak halkın geleneğinde olan toplumsal dayanışma ruhunu güçlendirmeyi amaçladıklarını belirtti.

“Dernek üyelerimiz paketleri hazırlıyor”

Özberkman, piyasada rekabet içinde olan tedarikçilerin yardım kampanyalarında büyük dayanışma sergilediğinden bahsederek, “Derneğimizdeki üyelerimiz, gıda ve temizlik ürünleri ithal ediyor, bu nedenle yardım paketlerini şu ana kadar kendi ürün ve bütçelerimizden karşıladık. Yurt dışındaki çalıştığımız firmalardan da destek alıp daha çok insana ulaşmak istiyoruz” dedi.

“Sivil Toplum Örgütleriyle çalışıyoruz”

Yardım paketlerini doğru adreslere ulaştıran sivil toplum örgütleri üzerinden yardımları yaptıklarını anlatan Özberkman, gelen taleplere cevap verebilmek için bir süre için yardımla ilgili çağrı almayı durdurduklarını kaydetti.

Özberkman kendilerine web sayfaları www.tutder.org, proje sayfaları “www.birliktesorumluyuz.org” veya facebook sayfaları “www.facebook.com/tutder.org” üzerinden ulaşabileceğini, hatta 0548 843 0525 numaralı Whatsapp telefon hattından mesaj gönderilebileceğini söyledi.

“Sektör olarak kapanmadık, darda olanlara da yardımlar yapıyoruz”

Market ve tedarikçilerin kapanmamasının kendilerine torpil yapıldığı şeklinde yorumlanmaması gerektiğine dikkat çeken Özberkman, “Kapanmadık, şanslıyız ancak oteller ve restoranlar kapalı. Üniversite öğrencileri yok. Satışlar eskisi gibi değil, buna rağmen işimizi döndürüyoruz, bu nedenle darda olanlara da yardımlar yapıyoruz” dedi.