TUTDER Başkanı Engin Yeşilada: Hükümet gitti zamlar halka kaldı

TUTDER Başkanı Engin Yeşilada: Hükümet gitti zamlar halka kaldı
  • Basın Açıklaması
  • 22/04/2022
TUTDER Başkanı Engin Yeşilada, "Geçtiğimiz günlerde alkol ve elektrik zamlarından sonra yaptığımız uyarıları dikkate almayan hükümet düştü ancak zamlar halka kaldı” dedi.

Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği (TUTDER) Başkanı Engin Yeşilada, yazılı bir açıklama yaparak, “Geçtiğimiz günlerde alkol ve elektrik zamlarından sonra yaptığımız uyarıları dikkate almayan hükümet düştü ancak zamlar halka kaldı” dedi.

Alkol ve elektrik zamlarından sonra arka arkaya yaptığımız iki açıklama ile zamların ancak akıl tutulması sırasında alınabilecek kararlar olduğunu belirten Yeşilada, “Toplum olarak felakete sürüklenmekte olduğumuzu hükümetimizin de görmesi gerekiyor, yolun sonunun aydınlık olmadığını ifade etmiştik” ifadelerini kullandı.

Yeşilada, “Arka arkaya yaptığımız açıklamalarla izlenen yanlış politikaların sosyal siyasal boyutuna da dikkat çekmiş ve bu kararların neticesinde doğabilecek bir çok sosyal ve siyasal çalkantıların, öngörülemez gerginliklerin, yeni problemlere gebe gergin bir toplumsal yapının kronikleşmesine de neden olacağını da belirtmiştik” diye konuştu.

Yeşilada, açıklamasının devamında ise şunları söyledi:

“Öngörülerimiz maalesef doğrulandı ve ülkemiz yine bir bilinmezliğe doğru yelken almaya başladı. KIB-TEK borcunun devlet tarafından üstlenilmesi kararı da yine sürdürülemeyecek, orta vadede olumsuz etkileri olacak kötü bir karar örneğidir.

Güçlü bir iradeye dayanmadan, paydaşlara danışılmadan, uzun vadeli etkileri tartışılmadan, panik halinde alınan kararların tümü ekonomimize darbe vurmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu durum hepimizin sorunudur. Bir kez daha uyarıda bulunarak ‘felaket tellallığı’ yapmış olmak istemeyiz ama bu gidişin sonu iyi değildir. Tüm siyaset alanı, toplumun tüm kesimleri bu gidişata dur diyebilmek için seslerini yükseltmeli, önerilerini halka paylaşmalıdır.

‘Elini taşına altına koy’ çağrıları artık anlam ifade etmeyen eskimiş nakarattır. İçinde bulunduğumuz durumdan birlikte sorumluyuz, sorunları birlikte çözmeliyiz."