TUTDER: “Medya yöneticileri ellerindeki gücün sorumluluğu ile hareket etmeli"

TUTDER: “Medya yöneticileri ellerindeki gücün sorumluluğu ile hareket etmeli
  • Basın Açıklaması
  • 26/02/2021
TUTDER, Kıbrıs Medya Grubu Kurucu Başkan Yardımcısı Nur Nadir'in, basın mensuplarına yönelik söylemlerine tepki gösterdi, sağduyu çağrısı yaptı.

Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği (TUTDER) Yönetim Kurulu adına bugün yapılan açıklamada, Kıbrıs Medya Grubu Sorumlu Yöneticisinin söylemlerinin ağır itham ve suçlama yanında küçük düşürücü ifadeler içermesinin üzücü bir durum olduğuna işaret edilerek, medya yöneticilerinin ellerindeki gücün sorumluluğu ile hareket etmeleri istendi.

TUTDER Yönetim Kurulu adına yapılan açıklama şöyle:

“Ülkemizde fikir özgürlüğünün, çok sesliliğin ve buna bağlı olarak demokrasinin gelişmesi için uzun yıllar öncü rol üstlenmiş olan Kıbrıs Medya Grubunun sorumlu yönetici pozisyonundaki bir kişinin bir grup medya mensubunu ve diğer bazı kişileri çok ağır bir itham olan FETÖcülük benzeri örgütlenmeyle suçlaması, küçük düşürücü söylem ve icraatlar bizleri üzmüştür.

Fikir farklılıklarının özgürce tartışılması demokrasinin ve çok sesliliğin nasıl olmazsa olmaz bir koşulu ise, görüş ayrılığı olan kişileri terör örgütü benzeri yapılanma içinde olmakla suçlamak, toplumda düşüncelerin seslendirilmesini engellemekten, korku toplumu yaratmaktan başka bir amaca hizmet etmez.

Medya mensupları, çalışanları, nasıl ki etik değerlere bağlı olarak çalışmak durumundaysa, medya yöneticileri de onlara örnek olmak durumundadır. Medya yöneticileri ellerindeki gücün sorumluluğuyla hareket etmelidirler. Medya yöneticileri, medya emekçilerinden çok daha fazla itina ve hassasiyetle görüşlerini açıklamalıdırlar.

TUTDER Yönetim Kurulu olarak, bir dönem demokrasimizin, çok sesliliğimizin ve hoşgörünün öncülüğünü yapan, halkın dili ve sesi olan Kıbrıs Medya grubunu, özünde var olan değerlere bir kez daha sahip çıkarak daha iyi bir toplumsal düzene ulaşabilmemiz için destek vermeye davet eder; özgür basının ve özgür gazetecilerin savunucusu olarak Kıbrıs Medya Grubu da dahil olmak üzere K.K.T.C. medyasında çalışan tüm basın emekçilerini selamlarız.

Gün, enerjimizi sonu gelmeyecek ve kimseye faydası olmayacak tartışmalar ve kavgalara ayrıma günü değildir. Gün birlik olma, ihtiyaçlı insanlarımıza yardım elini uzatma, toplumsal dayanışma günüdür.”